piątek, 25 listopada 2016

Projekty elektroniczne dla początkujących - przykłady

Wielu początkujących w mikrokontrolerach szuka pomysłów na swoje pierwsze układziki itp. Gdzie je można znaleźć?Dwie najlepsze metody to:
- własne pomysły/zapotrzebowanie
- INTERTETYY!!!

Zacznijmy od tej pierwszej metody. Wiele osób zaczyna naukę programowania mikrokontrolerów, bo chce to wykorzystać jako "narzędzie" do zrobienia czegoś o czym od dawna myśli np robota, zdalnie sterowanego oświetlenia w pokoju, nietypowego prezentu dla kogoś itp. Niestety/stety zazwyczaj, aby osiągnąć możliwości do wykonania głównego celu musimy zgromadzić bardzo dużo umiejętności "dookoła" tego tematu. Dzięki np arduino można iść trochę na skróty, ale podejrzewam, że to się prędzej, czy później i tak skończy tak, że braki będziemy musieli uzupełnić. Podczas nauki może się zdarzyć tak, że nagle wpadniemy na coś co musimy zrobić już/natychmiast - to są moim zdaniem najlepsze projekciki :) Kilka razy miałem tak, że ucząc się obsługi jakiegoś peryferium/układziku znalazłem dla niego jakieś nietypowe, fajne zastosowanie i musiałem wszystko inne rzucić w kąt i skupić się na tym z uśmiechem. Są to momenty typu "brakuje mi rzeczy, która robiłaby to i to... hmm no to zrobię ją sobie!". Zazwyczaj w przypadku większych projektów, do których się długo trzeba przygotowywać (zebrać elementy, zaplanować zakupy itp) ten entuzjazm trochę opada.

Metoda druga - przeglądamy stonki typu majsterkowo/instructables itp itd (na blogu znajduje się moja lista takich stronek) i gdy widzimy praktyczne zastosowanie takiego projektu u nas, bądź bardzo nam się spodobał możemy skopiować pomysł oczywiście ulepszając go/dostosowując do nas. Dla przykładu zwykły zegarek - na początku będą to 4 cyferki na siedmiosegmentowych wyświetlaczach, potem będziemy próbować na HD44780, jakieś fajne menu do ustawiania, jakieś fajne podtrzymanie bateryjne, może matryce LED, może na końcu synchronizacja po NTP... Niby zwykły pomysł jakim jest "zegarek", a możliwości realizacji nieskończona ilość...

Przygotowałem taką baaardzo ogólną listę jakie projekciki można wykonać na początku zabawy z elektroniką. Starałem się w miarę zachować listę według "progresu w nauce", ale jest to bardzo subiektywne - z mojego punktu widzenia.

- efekty ledowe, knight ridery, choinki ledowe itp
- czujniki zmierzchowe
- termometr
- termostat
- zegarek
- sygnalizacja świetlna
- sterownik lamp RGB
- jakieś organki/melodyjki/alarmy
- miernik odległości / czujnik parkowania
- małe led cuby 3x3x3
- zamki do drzwi na kod/karty nfc
- linefollowerek
- testery silnikow krokowych, serwomechanizmow
- jakieś BT - sterowanie oświetleniem z telofonu itp
- gierki na wyswietlaczach od Nokii - kółko i krzyżyk, tetrisy, snake, czołgi, arkanoidy, memory itp
- wyświetlacze z matrycami
- stacje pogodowe

Piszcie co można tu jeszcze dodać :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz