sobota, 27 lutego 2016

ESPBLYNK #02 Więcej o GPIO i PWM

Po wgraniu testowego programu dołożymy więcej przycisków sterujących pinami oraz ustawimy PWM.

Będziemy pracować na projekcie z poprzedniej lekcji. Dodajmy więc do niego kilka przycisków więcej.
 Dla odmiany ustawmy je jako przełączni (SWITCH).

Zauważmy, że nie zmieniamy wcale programu dla ESP - konfiguracją pinów jako wyjścia oraz ich stanami zajmuje się już domyślny program.
Efekt przedstawia poniższy filmik:

Sterujemy teraz diodkami, ale na zmieniając je na przekaźniki mamy już działający program sterujący dwoma obwodami oświetleniowymi, a przyciskiem chwilowym np. opuszczaniem rolet.
Gdy mówimy o wyjściach warto wspomnieć też o PWMie. Jako przykład zastosowania podam np. taśmy LED RGB, lub nawet silniczki jakiegoś małego robota. Niestety Blynk wprowadza pewne opóźnienie ( ok 100ms ) więc dla robotów średnio się nadaje (dotyczy to wersji internetowej - można także pobrać kody serwera i uruchomić go np na Raspberry i wtedy sterowanie mamy tylko lokalnie, co za tym idzie nie wypuszczamy naszego sterowania na zewnątrz przez co podnosimy bezpieczeństwo ograniczając możliwości, ale to zupełnie inny temat).

Jak sterować wypełnieniem PWM - dodajmy na nasze pole robocze komponent o nazwie Slider - mamy 2 do dyspozycji, różniące się rozmiarem. Ja wybrałem ten zajmujący całą linię. Tu postępujemy podobnie jak w przypadku przycisku - przypisujemy mu nazwę i PIN:
 Możemy też zmieniać w jakim przedziale wartości ma działać. Zostawmy domyślne 0-255. Uruchamiamy naszą aplikację i wszystko gotowe. Teraz sterujemy 4 diodami: jedną przyciskiem chwilowym, dwoma przełącznikami, a w przypadku ostatniej możemy ją płynnie rozjaśniać/zgaszać.
Oczywiście mały filmik:

I to wszystko z tej części. W następnej zajmiemy się przesyłaniem informacji z ESP do aplikacji Blynk.

1 komentarz: