niedziela, 14 stycznia 2018

Executor - przydatna aplikacja

Witam dziś chciałbym przedstawić moim zdaniem bardzo przydatny program jakim jest „executor”.
Jest to narzędziowy program typu „launcher”/„toolbar”/”ułatwiacz dostępu”. Możemy go pobrać i zainstalować z tej strony: http://executor.dk/ . Znajdziemy tam też dokumentację, przykłady użycia, porady, ale opisze je też tutaj skupiając się na tym czego sam używam.

Zalecam włączenie jego uruchamiania automatycznie przy stracie systemu.

Program wywołujemy skrótem klawiszowym Win+A i po uruchomieniu wygląda tak:


Możemy tutaj z nazwy wywołać program jaki chcemy uruchomić – podobnie jak po wciśnięciu Win i wpisywaniu nazwy w polu „wyszukaj programy i pliki” – więc pod tym kątem mają zbliżoną funkcjonalność, ale executor potrafi dużo więcej.
Możemy dodać swoje własne skróty do otwierania aplikacji/folderów razem z podanymi dodatkowymi parametrami co może ułatwić wiele rzeczy.
Przykłady moich najczęstszych zastosowań:
G cośtam – jako otwarcie google.com i wyszukanie, nie jest to domyślna komenda, musiałem dodać to sam:

Można zrobić tak skróty do najczęściej używanych folderów – np. z pobranymi rzeczami, repozytoriami gita itp.

Bardzo fajną rzeczą jest możliwość uruchamiania tych programów z parametrami – teraz mała sztuczka – jeśli otworzymy coś w explorerze z parametrami „/e,/root”  to po lewej stronie eksplorera zobaczymy drzewo zaczynające się od tego folderu. O co mi chodzi na przykładzie „C://windows”:

Mamy widok podobny to explorerów projektów jak w eclipsie, czy visualu.

Dwie wbudowane przydatne funkcje to timer i alarm – możemy ustawić timer, żeby uruchomił się za zadany czas z określonym tekstem w przypadku alarmu podobnie, tylko nie podajemy za jaki czas, a konkretną godzinę.

Lista opcji z których często korzystam:
- devices – otwiera menagera urządzeń
- ip – podaje nasze ip w sieci
- ping – ping przez cmd
- netstat

Dodałem tez sobie skrót backup – który uruchamia mi skrypt go wrzucenia wszystkich prywatnych rzeczy/projektów na repozytoria gdzie je archiwizuje – jak cały folder z projektami eagle, bibliotekami itp.

Mam też skróty do przeglądania newsów elektronicznych – otworzy mi się wtedy kilka kart w przeglądarce, czy też do przeglądu nowości z kryptowalut itp.

Więc reszta zależy od waszych potrzeb można sobie wiele fajnych rzeczy zautomatyzować skryptami, a następnie w prosty sposób uruchamiać. Odnośnie przyspieszania/automatyzacji powstanie też wpis na temat skrótów klawiszowych, które każdy powinien znać/używać.

Edit1:
Odkryłem w tym programie też coś pięknego: komendę clipboard. Wyswietla nam ona archiwum schowka - dzięki temu gdy jest trochę zabaw przeklejaniem, albo kilka minut temu mieliśmy tam link i go zgubiliśmy - możemy go znaleźć bez problemu.

Edit2:
Dzięki executorowi możemy łatwo otwierać katalogi, gdy mamy w schowku ścieżkę - wcześniej otwierałem explorer (Win+E), potem wchodziłem w pole adresu (F4), zaznaczałem wszystko (CTRA+A) i wklejałem ścieżkę (CTRL+V) + Enter. Obecnie robię to tak, ze otwieram executora (Win+A), wklejam tam ścieżkę (CTRL+V), a następnie Enter - kilka sekund więcej do zmarnowania na przeklikiwanie spotify :p
W taki sam sposób możemy tez otwierać linki ze schowka w przeglądarce.

0 komentarze:

Prześlij komentarz